F1, synohet gara e tretë në Amerikën Latine

F1, synohet gara e tretë në Amerikën Latine

Cirkuiti automobilistik i Buenos Airesit ka pritur plot 20 gara emocionuese të Formulës 1, por pas një shkëputjeje prej thuajse dy dekadash, drejtuesit e kampionatit spektakolar mund ta rikthejnë sërish në axhendë.

Klasifikimi i Pilotëve (2017)

# Piloti Pikë
1 Sebastian Vettel 202
2 Lewis Hamilton 188
3 Valtteri Bottas 169
4 Daniel Ricciardo 117
5 Kimi Räikkönen 116
6 Max Verstappen 67
7 Sergio Perez 56
8 Esteban Ocon 45
9 Carlos Sainz 35
10 Nico Hulkenberg 26
11 Felipe Massa 23
12 Lance Stroll 18
13 Romain Grosjean 18
14 Kevin Magnussen 11
15 Fernando Alonso 10
16 Pascal Wehrlein 5
17 Daniil Kvyat 4
18 Stoffel Vandoorne 1
19 Jolyon Palmer 0
20 Marcus Ericsson 0
21 Antonio Giovinazzi 0

Klasifikimi i Skuadrave (2017)

# Skuadra Pikë
1 Mercedes 357
2 Ferrari 318
3 Red Bull Racing TAG Heuer 184
4 Force India Mercedes 101
5 Williams Mercedes 41
6 Toro Rosso 39
7 Haas Ferrari 29
8 Renault 26
9 McLaren Honda 11
10 Sauber Ferrari 5
F1, sporti që xhiron miliona

F1, sporti që xhiron miliona

Formula 1 vazhdon të konfirmohet nga viti në vit si një kategori sportive që xhiron miliona, e në ruletën e kontratave të majme, sponsorizimeve dhe të drejtave televizive përfitojnë sidomos drejtuesit.
F1, Raikkonen: Nuk jam i lumtur për rezultatet e mia

F1, Raikkonen: Nuk jam i lumtur për rezultatet e mia

Një sezon për të qartësuar të gjitha dilemat, ky i sivjetmi për Raikkonen, i cili ka zhvilluar disa gara të shkëlqyera, siç ishte edhe ajo e fundit në Hungari kur veproi shumë mirë pas shpinës së Vettel për t’i siguruar fitoren, por gjithsesi jo me vazhdimësi.
Formula 1 nis pushimet, Hamilton: Momenti i duhur

Formula 1 nis pushimet, Hamilton: Momenti i duhur

Çmimi i Madh i Hungarisë mbylli pjesën e parë të sezonit në Formula 1.Pilotët dhe skuadrat kanë rreth 1 muaj pushim përpara se të klthehen sërish në pistë në 27 gusht në Çmimin e Madh të Belgjikës.
F1, Ricciardo e nis vrullshëm në Hungari

F1, Ricciardo e nis vrullshëm në Hungari

Fundjava e Çmimit të Madh të Hungarisë ka nisur me sprintin e australianit Daniel Ricciardo, që vendosi kohën më të shpejtë në sesionin e parë të provave të lira.
Teste me Renault në Hungari, kthehet Kubica në F1!

Teste me Renault në Hungari, kthehet Kubica në F1!

Tashmë është zyrtare, Robert Kubica do të kthehet të drejtojë një makinë të Formula 1. Piloti polak do të testojë makinën Renault pas Çmimit të Madh të Hungarisë që do të zhvillohet këtë fundjavë në testet që do të mbahen në këtë pistë.
Sistemi “Halo” në F1, Red Bull e Mercedes dalin kundër

Sistemi “Halo” në F1, Red Bull e Mercedes dalin kundër

Vendimi i FIA për të detyruar skuadrat që të përdorin sistemin mbrojtës “Halo” në makina në vitin 2018 nuk është pritur aspak mirë nga drejtuesit e Mercedes dhe Red Bull të cilët e kanë kundërshtuar me forcë këtë vendim.
Pronarët e F1 duan më shumë skuadra gjermane

Pronarët e F1 duan më shumë skuadra gjermane

Pronarët e rinj të Formula 1 duan të shohin më shumë skuadra gjermane në këtë kampionat. Është vetë Chase Carey që e ka shprehur këtë dëshirë në një intervistë për “Bild”, duke shtuar se do të bëjë të pamundurën për të mbajtur Çmimin e Madh të Gjermanisë në kalendar.
F1, Ferrari për Vettel, kontratë 120 mln euro për 3 vjet

F1, Ferrari për Vettel, kontratë 120 mln euro për 3 vjet

Ferrari kërkon të mbajë me çdo kusht Sebastian Vettel në radhët e tij. Piloti gjerman i skadon kontrata në fund të këtij sezoni, ndërkohë që emri i tij është përmendur shumë kohët e fundit në media për një kalim të mundshëm te Mercedes, zëra që kanë ndezur sinjalet e alarmit te skuderia nga Maranello.
F1, Mercedesi shfaqet “zot” në “Silverstone”

F1, Mercedesi shfaqet “zot” në “Silverstone”

Fundjava e “Silverstone” ka nisur nën shenjën e Mercedesit. Finlandezi Valtteri Bottas ka shënuar kohën më të mirë në dy sesionet e provave të lira, duke e mbyllur ditën në krye të klasifikimit provizor me kohën 1 minutë, 28 sekonda dhe 496 të mijëtat, të regjistruar me gomat e buta.
Premiera e dokumentarit “Williams”

Premiera e dokumentarit “Williams”

Në Londër u shfaq premiera e filmit dokumentar “Williams”, dedikuar pikërisht skuderisë britanike të Formulës 1. Të pranishëm në momentin e shfaqjes së këtij filmi ishin shefja e kësaj skuderie, Claire Williams, regjisori Morgan Mattheës, pilotët aktualë të Williams, Felipe Massa e Lance Stroll, si dhe finlandezi Valtteri Bottas, i cili këtë sezon kaloi te Mercedesi.
F1, në “Silverstone” garohet deri në 2019-n. Ndërpritet kontrata

F1, në “Silverstone” garohet deri në 2019-n. Ndërpritet kontrata

E ardhmja e Çmimit të Madh të Britanisë në “Silverstone” duket se është në rrezik. Kjo, pasi pronarët e pistës, ku të dielën e 16 korrikut do të garohet për të 10-n herë për sezonin aktual, kanë aktivizuar një klauzolë për prishjen e kontratës, në kërkim për të negociuar një marrëveshje më të mirë në të ardhmen.
F1, Austria mbetet pas. Ja vlerësimet për pilotët

F1, Austria mbetet pas. Ja vlerësimet për pilotët

Çmimi i Madh i Austrisë rezultoi triumfues për Mercedesin, edhe pse me dy fytyra: nga njëra anë Hamilton që u penalizua me 5 pozicione në nisje për shkak të ndërrimit të kambios, e nga ana tjetër Bottas, i cili siguroi si “pole position”, ashtu edhe fitoren në garën e së dielës.
F1, Vettel: Kam besim, Ferrari është gati për në Silverstone

F1, Vettel: Kam besim, Ferrari është gati për në Silverstone

Ferrari nuk ka më kohë të mendojë për vendin e dytë në “Zeltweg” të Austrisë, një garë që u mbyll me thuajse gjysmë sekonde pas Mercedesit, e tashmë ka çmontuar gjithçka për t’i transferuar në “Silverstone”, ku të dielën e ardhshme do të garohet sërish.
Vettel-Hamilton, “paqe” e rreme

Vettel-Hamilton, “paqe” e rreme

Duket se paqja mes Hamilton e Vetell ka qëndruar vetëm në tavolinë gjatë konferencës për shtyp, pasi mëritë mes paleve janë ende të mëdha. 
F1, Hamilton dhe Vettel bëjnë paqe

F1, Hamilton dhe Vettel bëjnë paqe

Sebastian Vettel dhe Lewis Hamilton janë vënë përballë njëri-tjetrit në konferencën për shtyp në prag të provave zyrtare të garës së Austrisë.
Ferrari mban derën e hapur për Alonson

Ferrari mban derën e hapur për Alonson

Fernando Alonso deklaroi në Baku se vitin që vjen do të jetë në gjendje të fitojë dhe shtoi se në merkaton e pilotëve të Formula 1 do të ketë surpriza.
Ron Dennis lë McLaren, shet kuotën e tij të aksioneve

Ron Dennis lë McLaren, shet kuotën e tij të aksioneve

Mbyllet përfundimisht epoka Ron Dennis te McLaren. Presidenti historik i skuadrës nga Waking që këtë muaj festoi 70-vjetorin e tij të lindjes shiti kuotën e tij të aksioneve për t'i dhënë fund karrierës së tij 37 vjeçare të McLaren.
Vettel siguron tifozët: Ndihem shumë mirë te Ferrari

Vettel siguron tifozët: Ndihem shumë mirë te Ferrari

Sebastian Vettel siguron tifozët e Ferrarit për të ardhmen e tij duke premtuar besnikëri Kokëkuqes italiane. Në një intervistë për të përditshmen 'La Gazzetta Dello Sport', piloti gjerman deklaroi është i lumtur te kjo skuderi.
F1, Verstappen pushton Azerbajxhanin në provat e lira

F1, Verstappen pushton Azerbajxhanin në provat e lira

Dita e parë e provave të lira përpara Çmimit të Madh të Azerbajxhanit është shënuar nga piloti holandez, Max Verstappen. Piloti i Red Bullit ka rezultuar më i shpejti në të dyja sesionet e kronometruara këtë të premte.
Porsche mendon të hyjë në F1

Porsche mendon të hyjë në F1

Në 3 vitet e fundit, skuadra e Porsche ka vendosur diktatin e saj në garën e 24 Orë të Le Mans me fitoret e arritura.
Fundi i oshilacioneve për Lewis, Hamilton synon titullin

Fundi i oshilacioneve për Lewis, Hamilton synon titullin

Piloti i Mercedes, Lewis Hamilton shihej gjerësisht si favoriti numër 1 për t’u ringjitur në fronin e garave të Formula 1 pas largimit të Nico Rosberg, por në startin e 2017 ka patur jo pak probleme. Piloti britanik beson se oshilacioneve të deritanishme këtë sezon i ka ardhur fundit dhe ndalesat e tjera këtë fushatë do të jenë më pozitive.
F1, Wolff: Problemet e Mercedesit, ende për t’u zgjidhur

F1, Wolff: Problemet e Mercedesit, ende për t’u zgjidhur

Drejtuesi kryesor i Mercedesit, Toto Wolff ka thënë se ende ekzistojnë pikëpyetje mbi konfigurimin optimal të njëvendëshes gjermane, pavarësisht se dy makinat përfunduan në dy vendet e para në Çmimin e Madh të Kanadasë.
F1, rinovimi me Mercedesin? Bottas: Është ende herët

F1, rinovimi me Mercedesin? Bottas: Është ende herët

Valtteri Bottas po bën një paraqitje mjaft të mirë me Mercedesin në këtë Botëror të Formulës 1, aq sa kanë nisur të qarkullojnë zërat për nisjen e bisedimeve mes tij dhe skuderisë gjermane për rinovimin e kontratës.
Formula 1, Hamilton triumfon në Kanada

Formula 1, Hamilton triumfon në Kanada

Lewis Hamilton ka arritur të triumfojë në garën e Montreal-it, në Kanada, ndërsa piloti tjetër i Mercedes, Bottas, përfundoi garën i dyti.
Hamilton mori kaskën e Sennës: Krenar dhe nder për mua!

Hamilton mori kaskën e Sennës: Krenar dhe nder për mua!

Kanadaja duket si “toka e premtuar” për Lewis Hamilton. Pikërisht në Montreal, në vitin 2007 kur ishte nën drejtimin e McLarenit, piloti britanik fitonte çmimin e tij të parë në Formula 1. Atëherë ishte sezoni i tij debutues, plot 10 vite më parë.
Hamilton si Ayrton Senna; niset i pari në Kanada

Hamilton si Ayrton Senna; niset i pari në Kanada

Çmimi i Madh i Kanadasë premton të jetë i paparashikueshëm, edhe pse ajo që dihet është se dueli për fitimin e etapës së radhës të Formulës 1 do të jetë sërish mes Ferrarit dhe Mercedesit, me përjashtim të ndonjë ngjarjeje të pazakontë.
F1, Raikkonen “mbret” i provave të lira në Kanada

F1, Raikkonen “mbret” i provave të lira në Kanada

Çmimi i Madh i Kanadasë premton të jetë e paparashikueshëm, edhe pse ajo që dihet është se dueli për fitimin e etapës së radhës të Formulës 1 do të jetë sërish mes Ferrarit dhe Mercedesit, me përjashtim të ndonjë ngjarjeje të pazakontë.
F1 në Kanada, pilotët përgatisin garën e radhës

F1 në Kanada, pilotët përgatisin garën e radhës

Botërori i Formula 1 kthehet me Çmimin e Madh të Kanadasë. Në pistën e Montrealit, Ferrari dëshiron të përsërisë suksesin e arritur në Monaco, por për Sebastian Vettel do të jetë pista ajo që do ta tregojë se çfarë do të ndodhë.
F1, Kubica kompleton 115 xhiro me Renault. A do të rikthehet piloti polak?

F1, Kubica kompleton 115 xhiro me Renault. A do të rikthehet piloti polak?

Robert Kubica është rikthyer për herë të parë në timonin e një njëvendësheje të Formulës 1, plot 6 vite pas incidentit të tmerrshëm në garën Rally të Andorës, që i dha një goditje karrierës së tij në botën e automobilizmit. Këtë e ka bërë në pistën e Valencias, sigurisht me dyer të mbyllura, me një makinë Renault, e njëjta për të cilën garonte në vitin 2012, atëherë në bashkëpunim me Lotusin.
F1, Red Bull në vështirësi për 3 garat e ardhshme

F1, Red Bull në vështirësi për 3 garat e ardhshme

Tri garat e ardhshme të Botërorit të Formulës 1 do të jenë problematike për Red Bullin. Ky është shqetësimi i shfaqur nga drejtori i përgjithshëm i kësaj skuadre, Christian Horner, edhe pse makina është përmirësuar.
Strategu dhe “i humburi”, notat e pilotëve në F1

Strategu dhe “i humburi”, notat e pilotëve në F1

Formula 1 mbylli një tjetër ndalesë të këtij botërori, atë që konsiderohet si më e veçanta dhe specialja, që do të donte ta provonte një herë në jetë kushdo që është i apasionuar pas automobilizmit.
F1, Vettel “skuq” Montecarlon. Hamilton, nga kreu në vendin e 8

F1, Vettel “skuq” Montecarlon. Hamilton, nga kreu në vendin e 8

“E kuqja” ka dominuar sesionin e dytë të provave të lira në Montecarlo, kjo falë performancës së shkëlqyer të Sebastian Vettel, i cili me Ferrarin e tij arriti të regjistrojë kohën prej 1 minutë, 12 sekondash e 720 të mijëtat. Kjo kohë ishte bindshëm më e mirë sesa ajo e rivalit të tij kryesor, Lewis Hamilton, që e kishte përfunduar sesionin e parë në krye, me kohën 1 minutë, 13 sekonda dhe 425 të mijëtat.
Montecarlo, Button rikthehet në F1...vetëm për Alonson

Montecarlo, Button rikthehet në F1...vetëm për Alonson

Rikthim i Button në Formula 1? Jo, vetëm për një garë, atë të Montecarlos, ku do të zëvendësojë Fernando Alonson e McLaren-Honda, teksa spanjolli provon adrenalinën e “Indianapolis 500” pas problemeve të shumta të skuderisë britanike që furnizohet me motorë japonezë.
Formula 1, kush ishte më i “forti” në Spanjë (Notat)

Formula 1, kush ishte më i “forti” në Spanjë (Notat)

Formula 1 ka lënë pas një tjetër garë të këtij Botërori, Çmimin e Madh të Spanjës të zhvilluar në Barcelonë dhe të fituar nga britaniku Lewis Hamilton, duke lënë pas krahëve të tij gjermanin e Ferrarit, Sebastian Vettel. Por cilat janë notat e dhëna ndaj pilotëve pas performancës së një dite më parë?
Vettel te Mercedesi?!

Vettel te Mercedesi?!

Këtë sezon janë zhvilluar vetëm 4 gara, por kjo nuk ka penguar mediat të ndezin zërat e merkatos së pilotëve që tani.
F1, në Spanjë me një risi. E zbulon Mercedesi

F1, në Spanjë me një risi. E zbulon Mercedesi

Një detaj i vogël, por një risi e madhe. Mercedesi është i pari që zbulon atë që do të shohim në garat e ardhshme të Formulës 1, duke nisur nga fundjava e Çmimit të Madh të Spanjës.
Gilles Villeneuve, 35 vite nga shuarja e një miti që nuk vdes kurrë

Gilles Villeneuve, 35 vite nga shuarja e një miti që nuk vdes kurrë

Më 8 maj të vitit 1982, në Zolder të Belgjikës u shua një prej pilotëve më të dashur dhe fisnikë të të gjitha kohërave, me Ferrarin. Vetëm 6 fitore të shënuara, por me një zemër që fitoi popullaritet të jashtëzakonshëm, edhe për brezat e ardhshëm. Një hero pa kufij, autor i sipërmarrjeve të pamundura dhe incidenteve të tmerrshme, por gjithnjë besnik i “kokëkuqes”.
F1, Lauda: Ferrari, dukshëm para Mercedesit

F1, Lauda: Ferrari, dukshëm para Mercedesit

Niki Lauda kërkon një punë më të madhe nga Mercedesi, pasi Ferrari është dukshëm përpara në këtë sezon të Formulës 1. Presidenti i nderit të skuadrës gjermane e ka pohuar këtë në një intervistë për të përditshmen austriake “Krone”.
F1, 23 vite pa legjendën Ayrton Senna

F1, 23 vite pa legjendën Ayrton Senna

1 maji i vitit 1994 ishte dita kur Botërori i Formulës 1 humbi një prej talenteve më të mëdha të saj, Ayrton Sennën. Tri herë kampioni i botës u nda në mënyrë tragjike nga jeta, në një aksident në pistën e Imolës, duke shkaktuar një dhimbje të madhe që ndihet edhe tani, kur kanë kaluar 23 vite.
F1 Rusi, humbi Alonso, zbulohet Bottas

F1 Rusi, humbi Alonso, zbulohet Bottas

Në pritje që Ferrari të tregonte hapin e avantazhit ndaj Mercedes, një manovër e fortë nga finaldezi Bottas përmbysi planet dhe vendosi shenjën e barazisë për momentin në përballjen e re, Mercedes-Ferrari. Në Sochi të Rusisë u fiksua një nga garat më të bukura të botërorit, por si janë vlerësuar pilotët për këtë garë?
Vettel: Në Sochi për të fituar

Vettel: Në Sochi për të fituar

Sebastian Vettel është shumë i motivuar dhe karikuar, përpara garës së Sochit, në Rusi, ku vjen si kryesues pas fitoreve në garat e Bahrain dhe Australisë.
Gara e Rusisë në F1, McLaren me ndryshime ne motor

Gara e Rusisë në F1, McLaren me ndryshime ne motor

Motori termik i sistemit të rikuperimit të energjisë i njohur me siglën MGU-H, është fajtori i madh i problemeve të besueshmërisë të shfaqura në motorin Honda te skuadrws McLaren në këtë fillim sezoni në Botërorin e Formula 1.
F1, arrestohet për mashtrim drejtori i “Force India”

F1, arrestohet për mashtrim drejtori i “Force India”

Arrestohet Drejtori i Përgjithshëm “Force India” në Formula 1, Vijay Mallya. 61-vjecari u ndalua nga policia angleze për llogari të qeverisë indiane dhe mund të ekstradohet në vendin e tij, ku akuzohet pë mashtrim.
F1, Vettel njësoj si Schumacher

F1, Vettel njësoj si Schumacher

Pas mbrëmjes së bukur në mes të shkretëtirës, titulli është kthyer në një objektiv real për Sebastian Vettel, i aftë të priste finishin i pari në pistën e Sakhir dhe po kaq i zoti për të përballuar presionin e pilotëve kampionë bote, të Mercedes pas krahëve.
Formula 1, Vettel triumfon në Bahrein

Formula 1, Vettel triumfon në Bahrein

Sebastian Vettel ka triumfuar në garën e tretë sezonale, në "Gulf Air Bahrain Grand Prix", duke u rikthyer të kryesojë i vetëm renditjen për pilotë të Formula 1.
F1, Alonso do të mungojë në Montecarlo

F1, Alonso do të mungojë në Montecarlo

Fernando Alonso nuk do të marrë pjesë në garën për Çmimin e Madh të Monacos në Formula 1, e parashikuar të zhvillohet më 28 maj. Këtë vit, piloti spanjoll do të marrë pjesë në garën e “Indianapolis 500”, lajm ky që u konfirmua nga vet McLaren, nëpërmjet një komunikate për shtyp.
F1, Hamilton triumfon në Çmimin e Madh të Kinës

F1, Hamilton triumfon në Çmimin e Madh të Kinës

Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh të Kinës, duke shënuar edhe fitoren e parë të tij për këtë vit, duke lënë pas rivalin e tij Sebastian Vettel, me Ferrari, dhe Max Verstappenin, me Red Bull.
Formula 1, Lewis Hamilton fiton pole position

Formula 1, Lewis Hamilton fiton pole position

Lewis Hamilton nuk ndalet as në Kinës, duke e ndalur kronometrin në një kohë rekord në provat kualifikuese. Britaniku siguroi pole position e dytë të sezonit dhe të 63 në karrierë duke lënë pas gjermanin e Ferrarit Sebastian Vettel
F1 humbet Malajzinë

F1 humbet Malajzinë

Që nga viti 2018, Malajzia nuk do të jetë më në kalendarin e Botërorit të Formulës 1. Lajmi u konfirmua nga kryeministri malajzian Naxhib Razak, i cili theksoi se qeveria e tij vendosi të mos e rinovojë kontratën me drejtuesit e këtij kampionati, pasi ky event nuk është më në interes të vendit të tij.